Yarışma Hakkında

Modern yaşam insanı doğadan, doğal olandan ve insani ilişkilerden kopararak onu yalnızlığa itmekte ve bireysel hazlar sunmaktadır.  Velhasıl geleneğe ve geçmişe dair insanın ruh dünyasına hitap eden, iyi olan, doğal olan ne varsa, bu yeni yaşam tarzının çarkları arasında zamanla kaybolmaya başladı. Bu durum toplumu bir arada tutan ortak değerlerin de hayatımızdan yitip gitmesine sebep oldu. Hal böyle iken “yalnızlık” modern insanın en yakın dostu olmaya, huzurevleri yanı başımızdaki insanlar ile dolup taşmaya başlarken samimi dostlukların yerini de sanal bir dünya sarmalamaya başladı.

Neden komşuluk?

Önce komşuluk, ardından akraba ve en son olarak aile içi ilişkilerin yıpranıp yok olmaya yüz tuttuğu bu zaman diliminde komşuluk, arkadaşlık, paylaşma, iletişim mefhumu da değişim geçirmeye devam ediyor.  Toplumsal hayatın önemli bir mihenk taşı olan komşuluk ve komşuluk ilişkilerinin geldiği safhayı yeniden düşünmek amacıyla tertip ettiğimiz bu yarışmada, komşuluğun mazide kalan bir eylem olmadığına vurgu yapalım istedik. Çünkü toplumumuzun bütünlüğü, güvenliği ve sarsılmaz bağlarını en iyi ifade eden ve en önemli değerlerimizden biridir KOMŞULUK.

“Ev alma komşu al”, “komşu komşunun külüne muhtaçtır” gibi pek çok atasözü ve deyimde komşuluk hukukunun önemine vurgu yapılır. Komşuluk aynı zamanda insanın toplumsallaşmasına katkı sağlayan bir olgu, toplumsal değerlerin yaşatılabildiği ve yardımlaşmanın, dayanışmanın bir diğer adı olarak karşımıza çıkan bir süreçtir. Bu bağlamda ilki HEFİAD ve BİREVİM tarafından gerçekleştirilecek kısa film yarışmamızın teması, “Komşuluk” olarak belirlenmiştir.